Správne osvetlenie miestnosti

Spôsob, akým je miestnosť, v ktorej sa nachádza osvetlená, má na Vás veľký dopad. Možno väčší, ako si myslíte.

a) Finančné hľadisko

Siahnete po vypínači, uvidíte záblesk a nastane tma. Bežný scenár. Na rad prichádza výmena žiarovky. Svetlo postrádate v pivnici, no doma máte len žiarovku, ktorá malú podzemnú miestnosť osvetlí ako pražskú Lucernu. Napriek tomu ju tam dáte.

žárovka

Áno, rozumieme tomu, že tam chodievate len príležitostne, na niekoľko minút mesačne, a vlastne, keď už ste ju tam raz namontovali, komu by sa ju chcelo potom meniť?! Možno nejde o veľké množstvo vyhodených peňazí, ale podobnú situáciu máte možno na toalete alebo v inej miestnosti, kde Vás prudké svetlo počas nočnej návštevy úplne preberie alebo naopak, nevidíte dobre na to, čo potrebujete a ničíte si zrak.

Zvážte či nebude lepšie vytvoriť si malú rezervu zdrojov osvetlenia, ktoré bude spĺňať Vaše potreby. Ak ste tak ešte neurobili, vyskúšajte výhody led svetla, ktorého intenzitu, ale aj farbu si môžete podľa potreby nastaviť. Síce vyžaduje vyššiu počiatočnú investíciu, ale peniaze sa Vám rýchlo vrátia.

b) Ekologické hľadisko

Je to jednoduché:
nízka spotreba + dlhá životnosť = ekologický prístup

c) Zdravotné hľadisko

Osvetlenie priamo ovplyvňuje aké činnosti môžeme vykonávať. Vskutku, zbytočne silné osvetlenie je rušivé a nákladné, na druhej strane, napr. ak sa nechcete dorezať, neoplatí sa šetriť na kvalite osvetlenia Vašej kuchyne alebo kúpelne.
Ak miestnosť používate na prácu, odborníci odporúčajú osvetlenie približne 500 lux. Táto intenzita osvetlenia pripomína prirodzené denné svetlo a udrží Vás v správnej nálade. Menej svetla môže spôsobovať únavu a ospalosť, viac svetla vyvoláva úzkosť.

grafity

Dôležitá je tiež farebná škála zvoleného osvetlenia. Teplé tóny osvetlenia podporia Vášho tvorivého ducha, studené modré svetlo Vám pomôže sústrediť sa.

About the author